A bangkoki Sziám Múzeumban I. Chulalongkorn király
Még október 23-án voltunk a Sziám Múzeumban, pontosabban a Nemzeti Felfedező Múzeum Intézetében.
Korábban is terveink között szerepelt a Múzeum megtekintése, ám most csak azért hoztuk előre a látogatást, mert október 23-a volt, ami Thaiföldön ünnep nap, így ezen alkalomból a 300 baht helyett ingyen mehettünk be :)
Hogy mit is ünnepelnek ezen a napon a thaiok?
Ezt a napot Chulalongkorn Napnak hívják, thaiul "Wan Piyamaharaj". Ez a nap az emléknapja a elhunyt királynak, Chulalongkornnak, más néven V. Rama királynak. Ő volt a nagyapja a jelenlegi királynak IX. Rámának, más néven Bhumibol Adulyadej őfelségének. Chulalongkorn király több jelentős reformot is bevezetett Thaiföldön. Például a következő területeken: thai oktatási rendszer, katonai ügyek, állami vasút és a vérontás nélküli rabszolgafelszabadítást Thaiföldön.
Ki is volt Chulalongkorn király?
Chulalongkorn király a Chakri dinasztia ötödik uralkodója volt Sziámban. Édesapja IV. Rama király, más néven Chomklao király volt. Édesanyja Thepsirinthara királyné volt. 1853. szeptember 20-án született, mint Chulalongkorn herceg. Ifjú korában Chulalongkorn király különböző művészeti ágakkal és tudományokkal ismerkedett meg és sajátított el, mint a királyi hagyományok, közigazgatás, régészet, angol, hadtudomány, birkózás, fegyver használat, és mérnöki ismeretek. Sőt, ismeretei bővítésére, valamint állami céllal látogatást tett Szingapúrban, Jáván kétszer, és utána Indiban is. Nem volt egy kellemes túra, de meg kellett néznie, hogy az európai imperialisták hogyan alakítják ki politikai rendszerüket, hogy szabályozzák gyarmataikat Ázsia déli és dél-keleti részén. Visszatérvén a körútja során megszerezett új ismereteket és technológiákat alkalmazta a thaiföldi kormányban. A királyi hagyományok területén, mint az egyenruha, hajviselet és a közönség, a király nyított a nyugati stílus felé. Egy hónapra buddhista szerzetesnek vonult. 1873. október 16-án koronázták meg ismét Sziám királyává.
Chulalongkorn királyt tartják Thaiföld egyik legnagyobb királyának. Tényleges uralkodása 1868-1910-ig tartott. Uralmát széleskörű társadalmi és gazdasági fejlődés jellemezte, beleértve a rabszolgaság és a robot (állami munkaügyi szolgáltatás) eltörlését. Lelkes híve volt a thai nacionalizmusnak. Meg volt az a képessége, hogy távol tartsa a fenyegető európai gyarmatosítókat, a nagy kiterjedésű Sziám birodalomat nem kaparinthatta meg európai hódító. (Thaiföld történelme során sosem került gyarmati sorba, köszönhető volt ez királyai kitűnő tárgyaló és politikai érzékének.)
Sikerült megakadályoznia, hogy Thaiföldet gyarmatosítsák azáltal, hogy barátságot kötött a gyarmatosítókkal és gyakran utazott a nyugati országokba, mint Amerika, Nagy-Britannia, Franciaország és Oroszország. Evégett lett Thaiföld az egyetlen olyan ország Délkelet-Ázsiában, amelyet még soha nem gyarmatosítottak.
Chulalongkorn volt az első thai király, aki elküldte a királyi hercegeket, hogy Európában tanuljanak. Chulalongkorn uralkodása alatt a radikális írók is kiadhatták műveiket. Az ezidáig betiltott alkotásokat a közönség most szabadon olvashatta.
Chulalongkorn király volt az, aki eltörölte a rabszolgaságot. 1900-ban a foglalkoztatási törvény kimondta, hogy minden munkavállalót meg kell fizetni. A rabszolgák felszabadultak, de ugyanott dolgoztak, csak fizetésért, nem szolgaként. A legfontosabb törvény a rabszolgaság eltörlésére irányult, ami igazán nagy királlyá tette Chulalongkornt, népe szerette őt. Uralkodásának idején a lakosság 1/3-a rabszolga volt és a végtelen folytonosság elvén, a hagyomány szerint az ő gyermekeik is rabszolgák lettek.
A Múzeum igazán fantasztikus volt. Méretét tekintve a közepes méretű múzeumok közé sorolhatnám. 2004. június 18-án nyitott meg, hogy elősegítse az ország, a thai kultúra és a thai emberek megértését tanulva-játszva, kis felfedezőkként. A cikk hamarosan folytatódik....