Batu Caves
A mai napon délután a KTM Kommuterrel elutaztunk a Kuala Lumpur melletti egyik legnagyobb hindu szentélyhez, a Batu Caves-hez.
Egyes feltételezések szerint a barlangrendszer 400 millió éves, és óvóhelyként használták a Temuan emberek. 400 millió évvel ezelőtt keletkezett, a bejáratot az Orang Asli törzsi emberek vájták ki.
1860-as években kínai emigrások guano után kutatva bukkantak rá a barlangokra, majd 1878-ban William Hornaday, amerikai természettudós tanulmányozta élővilágát.
A Pillai család (ők alapították Sri Mahamariamman templomot) adományozott egy hindu templomot a szent helynek, amelyet Murugan istenségnek szenteltek.
Batu Caves előtt a Majom isten, Hanumán óriási szobrát láthatjuk. Indiában szent állat a majom. Erre utal Hanumán – a szélisten fia - majomisten tisztelete, aki a Rámájana című eposzban Ráma nagy hatalmú segítőjeként és minisztereként van jelen. Az erő, a hűség és az önfeláldozás szimbóluma.
Barlangrendszer 3 fő és néhány kisebb barlangból áll. Murugan barlangjához 100 méter magasra kell feljutni, amiben 272 lépcső segíti a látogatókat. 1920-ban építettek először falépcsőt a templomhoz. Szerencsére mára már stabil, kőlépcsőn mehetünk fel. Néhány éven belül felvonó kiépítését is tervezik, hogy az idősebb, kisgyerekes vagy gyengélkedő hindu zarándokok is könnyebben feljuthassanak és tiszteletüket tegyék a szentélynél.
A szentélyhez vezető úton, a lépcső mentén megtalálható élővilágához hozzátartoznak többek között a makákó majmok, denevérek és a liphistiidae pókok.
A barlang bejárat előtt található a világ legmagasabb - 42,7 méter - Murugan, a háború és győzelem hindu istenségének aranyozott szobra.
Murugan Shiva, a pusztítás istene és Parvati, a szépség istennőjének a fia, valamint fivére Ganésának, az eleféntfejű istennek.
A szobrot 2006. januárban adták át. Építése 3 évig tartott. 250 tonna acél rudat, 1.550 köbméter betont és 300 liter arany színű festéket használtak fel a szobor építésénél. A munkálatokat 15 Indiából érkezett szobrász vezényelte.
A hely a híres hindu Thaipusam fesztivál helyét adja, amelyet januárban tartanak. A világ minden tájáról érkeznek zarándokok ez idő tájt. A múlt évben több mint 1,5 millió ember utazott ide az ünnepre.
Mindenképpen érdemes ellátogatni a Batu Caves-hez. A fővárostól mindössze csak 15 km-re helyezkedik el. Vonattal oda 1 RM-ért, vissza 2 RM-ért gyorsan megtehetjük ezt az utat.
Szerencsénkre a templomban, éppen az egyik hindu isten szülinapi zsúrjába csöppentünk. Ezt az ünnepet Ghanes Charutinak hívják és az elefánt fejű, Ghanes (Ganésa) nevezetű isten születésnapja, november 17-e. Elmaradhatatlan indiai szokás szerint, az ünnep alkalmából, egy tehén farm 2 havi "termését" áldozzák fel, azaz a rengeteg tejjel leöntik Ghanes szobrát.
A szertartás úgy folytatódik, hogy az indiai konyha minden lehetséges ételét ráborították az isten szobrára, hogy jól megetessék. Szegény Ghanes jó kis gyomorrontást kap így szülinapja alkalmából, dehát az isteni lét már csak ilyen.
A végére: egy aranyos indiai család fényképezkedett valakivel :-)