China Town in Bangkok, Wat Traimit, Kao San Road

2013.09.22 08:13

A tegnapi napon elutaztunk a China Town-ba, azaz a bangkoki kínai városrészbe.

A szokásos 136-os busszal mentünk, majd metróval utaztunk a Hua Lampong vasútállomág. Az épülettől észak-nyugatra helyezkedik el ez a vibráló negyed.

A kerület kezdetét a hatalmas és díszes városkapu jelzi. Megfigyelhetőek rajta a kínai motívumok, mint a sárkány (az Ég fia megtestesítője), a vigyázó alakok a tetőszélen, a piros (az erő), és a sárga (az uralkodó színe) színek harmóniája. A kapu előtt két kőoroszlán áll őrt. Az oroszlán, mint az állatok királya, a fennség és az oltalmazó hatalom jelképét testesíti meg. A hím oroszlán egyik lábánál egy "gömböt" figyelhetünk meg, ami a Földet szimbolizálja. A nőstély oroszlán egyik mancsát egy kis oroszlánra helyezi. Ez a termékenység jelképe. Együttes megjelenésük: az állati erő és a bölcsessség.

A negyed leghíresebb utcája a "Yaowarat road", ahol megannyi árus kínálja portékáját. Többek között kínai hagyományos gyógymód üzletet és régi telepesi időből fennmaradt házakat is találunk. A házak között elvétve megbújnak a "nyugalom kis szigetei", egy-egy kínai templom, amelyeket folyamatosan látogatnak híveik.

Megtaláltunk a piacot is. Millió számra lehetett kapni "tucat árut", mint ruhát, cipőt, papucsot, táskát, de volt olyan árus, aki csak matricát, vagy valaki csak befőttesgumit árult. Itt láttunk először friss halat és egyéb tengeri herkentyűket is. Gyümülcsárus is volt szép számmal, óriási szemű cseresznyéket és csodaszép szőlőket árultak, de volt gránátalma és természetesen alma is darabonként csomagolva. S még sült gesztenye is kapható volt!

A negyed után hajóra szálltunk a Chayo Prayán, a "folyók anyján". Elhaladtunk a Wat Arun, azaz a Hajnal temploma és a Grand Palace, azaz a Királyi Palota előtt. A bő 20 perces hajóút után a Banglaphoo negyedbe érkeztünk, ahol vévgigjártuk a Kao San Road-ot, amelyet a "hátizsákosok Mekkájaként" is szokás emlegetni. Vettünk egy adag csirkés, chilis Pad Thai-t, (sült rizstészta sok zöldséggel fűszerekkel wokban elkészítve).

Ezt követően elsétáltunk a Tesco Lotusig. Bevásároltunk csirkehúsból és gyümölcsből - most tartottak húsvásárt pl: 1 kg csirke mell 400 Ft volt, óriás ananász 180 Ft és további különböző egzotikus gyümölcsök-, majd skytrain-re, metrora és busszra szálltunk, hogy hazaérjük. Sikerült is a belvárosból csupán 2 óra alatt visszaérnünk - ez már szinte jónak is mondható. Este 6-kor készítettük est-ebédünket, ami fokhagymás sült hús rizzsel és gyümölcssaláta volt.

A kínai negyed előtt még megnéztük a negyedben levő és a város egyik legszentebb helyét, ahol a világon legnagyobb Buddha aranyszobor - 5,5 tonna a Wat Traimitban - található. 

A szobor korát nagyjából i.sz. 700 évre teszik. Az alkotást évszázadokon át festett és színes üvegmozaikokkal díszített gipsz borította, hogy a Thaiföld mai területére betörő támadók elől elrejtsék valódi szépségét és értékét. A szobor az úgynevezett Sukhothaj-stílusban készült, erre utal a tojás alakú fej.

A Buddha szobor először valószínűleg Sukhotajban állt, majd a 15. század elején Ajuthajába, a folyók által körbevett szigetvárosba szállították. A várost 1767-ben elpusztították a burmaiak. Negyedszázad múlva Bangkok lett a harmadik thai királyság központja, ahova a rombolást túlélő szobrok jelentős részét vitték. Így került az arany Buddha is a városba. A szobrot a Csoti Naram-templomban állították fel. A templomot IV. és V. Ráma uralkodása alatt elhanyagolták, majd az 1930-as években a terület az East Asiatic Co. Ltd. tulajdonába került, amely a legfőbb szentély kivételével elbontotta a romos épületeket.

A szobor új templomát Bangkok kínai városrészében építették fel 1954-ben. Az arany Buddhát 1955-ben helyezték el itt, és ekkor - május 25-én - fedezték fel, hogy a megrepedt gipszborítás alatt valójában egy tömör aranyszobor rejtőzik.