Malajzia szent állata: a macska

2013.11.20 12:04

Nem is gondolnánk, hogy itt Délkelet-Ázsiában szent állat lehet egy nálunk kis házi állatként kedvelt állat, a macska.
Malajziában istenként tisztelik őket, sőt még várost is alapítottak a macskáknak.
Malájul a macska "kucing".

Kuching települése Kuala Lumpurtól bő egy óra repülésre található, a Sarawak-folyó medrénél. A 325.000 fős település Sarawak állam legnagyobb városa. 1827-ben alapították a várost még az akkor Brunei Szultánsághoz tartozó területen.

Kuchingban mindenekelõtt tisztaságot, szolid polgári életet sejtetõ családi házakkal találkozik az ember. A városban beljebb haladva vadonatúj irodaházak és bevásárlóközpontok csalogatják a látogatókat. Valamint a szokásosan kissé kaotikus buszállomás a piac kellõs közepén helyezkedik el.

A XVI. században nagyrészt Brunei szultánja uralta a várost, de csak nehezen tudta kivédeni a sorozatos kalóztámadásokat, valamint a dajakokkal való konfliktusokat. (Dajaknak a borneói nem muzulmán törzsi népet nevezik, számarányuk Sarawak tartomány jelenlegi 1,8 milliós lakosságából, mintegy 48%.) E konfúzus állapotokat használta ki James Brooke angol katonatiszt és kalandor. Jól fölfegyverzett kis csapatával Szingapúrban bérelt hajón érkezvén segített leverni a szultánnak a dajakok és a szimpatizáns malájok lázadását. Brunei szultánja kényszerûségbõl átengedte neki a terepet, így lett Brooke 1842-ben Sarawak elsõ fehér rádzsája (uralkodója). Kiválóan alkalmazta a britek kedvelt taktikáját, az "oszd meg és uralkodj" elvet.
Őt unokaöccse, majd annak fia követte a trónon, s a fehér rádzsák uralma egészen a II. világháborús japán invázióig tartott.  

Kuchingban szinte lehetetlen nem észrevenni a lépten-nyomon fölbukkanó, néha gigantikus méretû macskaszobrokat.

A város legrégebbi, folyóparti utcáját árkádos kínai házak szegélyezik, amelyekben szuvenírboltok sokasága húzódik.

A városban több vallás is képviselteti magát. Láthatunk itt hindu, szikh, taoista templomot, anglikán katedrálist és nagymecsetet.


Sétálóutcák, plázák, egy világszínvonalú természettudományi és néprajzi múzeum (alapítója a múlt század neves angol természettudósa, Alfred Russell Wallace), elit hotelek, pazar parti promenád, és a Sarawak-folyó északi partján pedig Charles Brooke kastélya, valamint a feleségérõl, Margharitának nevezett erõdöt láthatunk.

A város legnagyobb attrakciója a Macska Múzeum. 1993-ban készült el a múzeum, több, mint 2.000 db macskaszobrot nézhetünk itt meg.
A maláj és a kínai hitvilág szerint a macska szerencsét hoz.


Kuching, a Macskák városa, napjainkban is a macskáknak és a macskákért van.
Itt minden macska igazán otthon érezheti magát!