Modern rabszolgatartás Kambodzsában
2013 júliusában komoly összecsapásokba torkollott a Nike egyik kambodzsai gyárából indult sztrájk.
Több ezer munkás elégelte meg a körülményeket, és azt, hogy a gyár vezetése nem volt hajlandó havi 12 dollárral növelni a béreket.
A 4000 munkás ezután előbb azokkal a dolgozókkal csapott össze, akik féltették munkájukat, és nem mentek sztrájkolni, majd a rendőrökkel is.
A munkások ebben a gyárban havi 74 dollárt keresnek, ezt szerették volna 88-ra emeltetni. Kambodzsa legfőbb exportcikkét jelentik a ruhák, az országban félmillió embert foglalkoztatnak nemzetközi divatmárkák, csak tavaly több mint négymilliárd dollár értékben hajóztak ki ruhákat és cipőket az Egyesült Államokba és Európába.
A Nike gyárában tapasztaltak általánosnak számítanak a többi nagy üzemben is, a munkások nagyon kis helyen összepréselve élnek, és nevetséges összegeket keresnek. Damir Sagolj a gyárak környékén élő ruhaipari munkások életéről készített fényképriportot.
Hét kambodzsai lány osztozik egy négyszer négy méter széles szobán, ezért havi 35 dollárt fizetnek. Mindannyian ruhagyárban dolgoznak, a gyár közelében laknak egy épületben, ami tele van hasonló méretű lakásokkal. (REUTERS/Damir Sagolj)
Sokan érkeznek a fővárosba, Phnompenbe vidékről, mert itt tudnak csak elhelyezkedni. Ha valaki a gyerekével érkezik, őt is itt kell felnevelnie. (REUTERS/Damir Sagolj)
A 24 éves Maen Sopeak ebédszünete közben. Ő is egyike a hét lánynak, aki az alig pár négyzetméteres szobán osztozkodik. (REUTERS/Damir Sagolj)
A négytagú család is vidékről érkezett a fővárosba, egy jobb élet reményében. Négyen osztoznak egy gyár melletti apró szobán. (REUTERS/Damir Sagolj)
Játékmedve lóg az egyik ruhaiparban dolgozó család kicsi lakásának falán. (REUTERS/Damir Sagolj)
Van, akinek apró lakás sem jut, és a gyárak raktáraiban húzza meg magát. Akár a gyerekével együtt is. (REUTERS/Damir Sagolj)






Piac az egyik ipari zóna mellett. (REUTERS/Damir Sagolj)
Hazainduló munkások. (REUTERS/Damir Sagolj)
Piacon lufival játszó lány. (REUTERS/Damir Sagolj)

Szépségszalon kirakata a ruházati iparban dolgozó munkások negyedében.
Forrás: REUTERS/Damir Sagolj