Szingapúri érkezés
Kuala Lumpurból a Tiger Airways-sel utaztunk Szingapúrba.
Indulás előtt 2 nappal vettük meg interneten a repülőjegyet. Illetékkel együtt mindössze 49 RM/fő-ért (3.400 Ft-ért). Ha vonattal, vagy busszal utaztunk volna a maláj fővárosból többe került volna - nemcsak időben, hanem pénzben is. (1 USD-t -> 3,2 RM-ért váltottunk.)
Néhány szót a légitársaságról:
A TigerAir 2003-ben kezdte meg működését a TigerAirways Holding keretében. Ausztrálián és Délkelet-Ázsián belül 28 desztinációra, 24 géppel teljesít szolgálatot. Központi repülőtere a szingapúri Changi Airport és az ausztrál Perth. A légitársaság kizárólag A320-as gépparkkal rendelkezik, amely 180 fő befogadására alkalmas. 2006-ban és 2010-ben elnyerte a CAPA Low Cost Airline of the Year Award díjjat.
Kényelmes fekete bőr ülések és kedves személyzet szolgálják az utasok kényelmét. A fedélzeten a "Tiger Bites" (tigris harapás) menüből lehet választani :-)
A KLIA LCCT terminál "boarding gate"-hez pár lépésre állt meg a gépünk, így könnyedén átsétálhattunk a géphez :-)
A repülőút csupán 45 percig tartott, de a kuala lumpuri reptéren, a kifutópálya előtt feltorlódott forgalom miatt egy órán át vártuk, hogy megkapjuk a felszállási engedélyt. A repülőút alatt készítettünk néhány képet (bár csak mobillal :( ) a kuala lumpuri repülőtérről és a környező szigetekről:
Szingapúr előtt a tenger színe azúrkék színű volt. A Changi repülőtér előtt a teherszállító hajók sorakoztak az országba történő bebocsátásra.
A Changi repülőtérről majd egy külön cikkben fogok beszámolni.
Az útlevélvizsgálatot követően pénzt váltottunk. A hivatalos fizetőeszköz a Szingapúri Dollár. 1 SGD (szingapúri dollár) kb. 180 Ft-nak felel meg.
A repülőtérről induló metróval (SMRT-vel = Singapore Mass Rapid Transit) utaztunk a szállásig, mindössze 2 SGD-be került :-)
Az országba történő belépéskor szigorúan felhívják a figyelmünket a legfontosabb szabályokra. Pl: rágót bevinni és rágózni, dohányozni, köpködni szigorúan tilos. Drogért halálbüntetés jár. Tömegközlekedésen enni, inni és rágózni is tilos. Aki mégis megszegi a szabályokat, az a lenti ártábla szerint fizet!
Ha valaki megszegi a törvényeket, keményen a zsebébe kell hogy nyúljon. A dohányzásért (a tüdőrák mellé) 180.000 Ft-os összeg a jutalom.
Közlekedésről:
A repülőtérről tömegközlekedéssel busszal vagy MRT-val (Mass Rapid Transfer) átszállással juthatunk be a városba.
A városon belül 157.9 km-nyi MRT, 7,8 km-nyi LRT vonal és 2,1 km-nyi Sentossa Express működik és számos buszhálózat közül is választhatunk. (Szingapúrban összesen 167,8 km-nyi, Budapesten 30,9 km-nyi metróhálózat épült 2013-ig)
Hogyan működik az MRT jegy automata?
Az automatából utazásra jogosító kártyát kell igényelni ami 0,1 SGD deposite-tal jár. Ezután fel kell tölteni a jegyet. A kapott kártyát a kártyaolvasóra kell rakni, kiírja a felhasználható összeg keretet. Nyilván először 0 SGD mutat. A kártyát az automatába kell rakni, ezután az LCD monitoron a felsorolt állomást lenyomva kiválaszthatjuk úti célunkat. Ilyen egyszerű és nagyon praktikus!
Az utazás zónás rendszerben működik. Általában az összeg: 1,2 - 3 SGD. Az automata elfogad bankjegyet és érmét is, illetve vissza is ad. A feltöltött kártyát és az esetleges visszajáró összeget a gép kiadja.
Ezt a kártyát 6 alkalommal tudjuk csak használni. A 3. alkalommal 0,10 SGD-t visszakapunk, a 6. alkalommal további 0,1 SGD-nyi kedvezményt élvezhetünk.
A belépés a peronra kártyaolvasással kezdődik, mikor a kívánt végállomását elhagyjuk ismét a kártyát le kell olvastatni. A bliccelés kizárva.
A városállamban kiválló a tömegközlekedés, nem csoda, hogy az autósforgalom szinte minimális. A belvárosban a parkolás 1 SGD / 30 percbe kerül. A külvárosban csupán 0,5 SGD-ért parkolhatunk ennyi időt. A behajtásért is fizetni kell, ez az úgynevezett Vehicle Entry Permit Fee (VEP). Pl: Changi repülőtérről a belvárosba Harbourt Plazahoz 19 km-es útért 1 SGD-t kell fizetni.
Vasárnap és ünnepnapokon nem kell fizetni a behajtásért. A külföldi rendszámú autók esetén 1 éven belül maximum 10 alkalommal hajthatnak be a városba díjmentesen.
Az MRT és az LRT metrótérkép szerintem magért beszél:
Utazási kártyát (TuristPass, Octopus Card, EZ-link) is lehet vásárolni. 1 napos 10 SGD, 3 napos 25 SGD összegbe kerül, ami korlátlan számú utazásra jogosít fel. Ehhez hozzá jön minden esetben 10 SGD deposit összeg, ami a kártya leadásakor visszajár.
A taxival történő utazás rendkívül drága: alapár 3, illetve 5 SGD + 0,6 SGD/ km
Szállásunkról:
Szállásunk Szingapúr keleti részén a Geyland negyedben található Fragrance hotellánchoz tartozó Fragrance Pearl Hotelben volt.
Viszonylag közel az MRT megállóhoz, hangulatos kínai egyemeletes házak között helyezkedett el.
A szobánk a 7. emeleten foglalt helyet. Pici, kényelmes, de mindennel felszerelt volt (LCD TV, ablak, légkondi, telefon, hajszárító, fürdőszoba, WC, szekrény, asztal, szék, sőt még kávé és teafőző is volt, valamint pici háziállatunk is).
A szállodai szoba árak elképesztő magasak a városban. 1 éjszaka a legolcsóbb helyen is 150-180 SGD (120-150 USD) / éj / szoba áron lehet számolni. Szerencsénkre a mi szállásunk külföldi locality program kedvezménye alapján, csupán 3 usd-be került.
Lepakoltuk a cuccunkat, és máris nekiindultunk az oroszlánváros felfedezésének.